Jarní restart: Desatero šetrné detoxikace

Nenechte se mýlit, lidské tělo je velmi důmyslný mechanismus a dokáže se samo zbavit nečistot i škodlivých látek. Moderní způsob života mu ale dokáže značně naložit, a tak není od věci organismu jednou za čas pomoci. Nejlepší doba k očistě nastává právě teď, na jaře.

Detoxikace znamená obnovení rovnováhy organismu. A rovnováha znamená zdravé tělo, ve kterém vše funguje tak, jak má. Detoxikace harmonizuje organismus, pročišťuje orgány, navozuje pocit zdraví, dodává energii, projasňuje mysl a stimuluje samoléčebné schopnosti organismu. My jsme příznivci jemných procedur, které vám pomohou nastavit správné návyky a ideálně je dodržovat dlouhodobě.

Jste připraveni? Jdeme na to!

1. Na jaře je nejlepší doba pro detoxikaci jater. Nejen proto, že jsou nejaktivnějším vnitřním orgánem lidského těla, právě játra jsou centrálním orgánem látkové výměny a hrají hlavní roli při vylučování škodlivých látek z těla. Podpořte funkci jater bylinami (pro játra je výborný ostropestřec).

2. Pokud cítíte únavu, zkuste podpořit ledviny, které jsou energetickou továrnou těla. Kromě bylin a doplňků stravy se zaměřte na pitný režim. Proč je důležité pít vodu? Náš organismus potřebuje dostatek čisté vody, aby mohl celé tělo zásobovat výživnými látkami a také efektivně vylučovat toxiny.

3. Po zimě bývá tělo oslabené, a tak potřebuje nakopnout imunitní systém. Jeho sídlem jsou střeva, kde sídlí také náš druhý mozek. Střevní rovnováha je základem naší fyzické a psychické pohody a projevuje se i na našem vzhledu. Snadno ji získáte s pomocí pravidelného užívání probiotik a prebiotik, ideálně ve formě nápoje.

4. Možná vás to překvapí: s harmonizováním organismu souvisí i pročištění plic, ve kterých se podle východních tradic hromadí smutek. Zkuste si udělat nový rituál a alespoň jednou za den se pořádně zhluboka a pomalu nadechnout. Stejně pomalu a zhluboka také vydechněte. Dodá vám to energii a klidnou mysl.

5. Uvědomili jste si někdy, že netrávíte pouze jídlo, ale i všechny informace, podněty, zážitky a emoce? Některé pocity vám zkrátka leží v žaludku a vy je musíte strávit. O to důležitější je mít harmonizovaný organismus, aby vám nikdo nehýbal žlučí. Správně se říká: Ve zdravém těle, zdravý duch.

Mohlo by vás zajímat:

3 důvody, proč pečovat o svá střeva

Víte, jak nakrmit mozek, aby lépe fungoval?

Tajemství věčného mládí: Antioxidanty

6. Jedním z cílů detoxikace je „odkyselení“ organismu. Zkuste se tedy na určitou dobu vyvarovat kyselotvorným potravinám i nápojům a zaměřte se naopak na zásadotvorné. Pozor, co je kyselé, nemusí být vždy zásadotvorné. Například citrony jsou pro detox zcela ideální: vymačkejte si šťávu po ránu a vypijte s teplou vodou.

7. Dopřejte si alespoň jednou denně zeleninové či ovocné šťávy nebo smoothies. Jsou plné vitaminů a vlákniny, připravují se v syrovém stavu, navíc díky tekuté formě významně ušetříte práci trávicímu traktu a vy nebudete tolik unaveni. Kromě toho vám ovocné šťávy zaženou chuť na sladké.

8. Jídlo si dávejte v malých porcích a pokud je to jen trochu možné, zkuste si z něj vytvořit rituál. Svůj pokrm si dejte v hezkém prostředí, v klidu a zkuste během jídla opravdu pouze jíst. Vědomě, bez mobilu, počítače, televize, bez hovoru.

9. K detoxikaci zařaďte jemný pohyb. Ideální je plavání, jóga spojená s meditací nebo procházky v přírodě. Mimochodem pobyt v přírodě je pro lidskou mysl a celkovou harmonii zcela nezbytný. Už i vědci přišli na to, že jen pouhý výhled do lesa na pár minut má pro člověka blahodárné účinky.

10. Pokud se rozhodnete zbavit škodlivých látek své tělo, nezapomeňte na domov i kancelář. Vyhoďte nepotřebné věci, dopřejte si dostatek prostoru a pokud potřebujete, proveďte šamanskou rituální očistu pomocí vykuřovadel z bílé šalvěje nebo levandule (ta voní podstatně lépe).

 

Sledujte nás také na Facebooku, kde najdete naše akce a inspiraci.


← Zpět na blog