Tajemství věčného mládí: Antioxidanty

 

Podle některých teorií stárneme ze zvyku, protože tento proces vidíme u ostatních. Faktem zůstává, že v moderní společnosti nás ničí stres. Fyziologická reakce těla, která kdysi lidem zachraňovala život, dnes lidstvu škodí.

Tentokrát se budeme zabývat specifickým typem stresu: stresem oxidativním. Tento pojem se v posledních letech skloňuje v mnoha oborech, společně s antioxidanty, které proti němu bojují. Co to vlastně znamená a můžeme proces stárnutí nějak zastavit?

Temná tvář kyslíku

Veškeré živé organismy využívají kyslík. Pro život je naprosto nezbytný. Kromě toho, že ho potřebujeme k dýchání, metabolismu látek, výrobě energie a mnoha dalším procesům, má kyslík bohužel i svou temnou stránku. Je to vysoce reaktivní atom, který se navazuje na potenciálně škodlivé molekuly, které známe pod pojmem volné radikály. Můžete si je představit jako nepřátelskou armádu, která cíleně útočí na zdravé buňky těla a poškozuje je. Díky tomu organismus předčasně stárne a podléhá vážným onemocněním.

Oxidativní stres

Stejně jako kterýkoli jiný stres je i tento reakcí na nerovnováhu v těle mezi volnými radikály a antioxidačními mechanismy, které se je snaží zneškodnit. Pokud jsme vystaveni znečištěnému prostředí a toxínům, žijeme nevyváženým životním stylem, konzumujeme nekvalitní potraviny a jsme dlouhodobě ochromeni stresem, hladina volných radikálů roste závratnou rychlostí a napadá buňky našeho těla.

Všemohoucí antioxidanty

V ideálním stavu si tělo s volnými radikály poradí samo díky sloučeninám zvaným antioxidanty. Ty dokáží stabilizovat či deaktivovat volné radikály před tím, než začnou škodit. Mezi nejdůležitější antioxidanty patří vitamin C, E, betakaroten, fytonutrienty a v neposlední řadě také hormon melatonin, který se tvoří během spánku (jeho hladina však v těle klesá po 30. roce života). Každý z antioxidantů operuje v jiném prostředí a navzájem se bratrsky podporují. Proto je důležité dodávat tělu pestrou škálu těchto látek, pravidelně, dlouhodobě a v dostatečném množství.

Mohlo by vás zajímat:

3 důvody, proč pečovat o svá střeva

Víte, jak nakrmit mozek, aby lépe fungoval?

 

Sledujte nás také na Facebooku, kde najdete naše akce a inspiraci.


← Zpět na blog