„Ty jsi ale střevo!“

Znáte tuhle nadávku? Tak na ni zapomeňte, dnes je všechno jinak. Střevo je totiž mnohem chytřejší, než jsme si doposud mysleli. Nejnovější vědecké výzkumy dokonce tvrdí, že střevo a mozek se na všem přímo domlouvají. Vědci tomu říkají „osa střevo – mozek“.

FASCINUJÍCÍ SOUVISLOSTI.

To nás ve škole neučili. Nejnovější vědecké poznatky potvrzují: mikroby, které v našem těle žijí, jsou prý naším „druhým mozkem“.

V našem zažívacím traktu žije až 4000 druhů různých mikroorganismů, říká se jim mikrobiota. Počet jejich buněk je 10x vyšší, než počet buněk lidského těla. Pokud jsou střevní mikrobiota vyvážená – je více „hodných“ mikrobů než těch „zlých“, navzájem si pomáháme. Pokud dojde k přemnožení patogenních („zlých“) mikrobů, máme problém.

Vědci se dlouho domnívali, že střevní mikrobiota, která obsahují bakterie, kvasinky, viry, plísně a archea, ovlivňují pouze zažívací trakt. Dnes se dozvídáme další fascinující fakta: dobrá kondice zažívacího traktu je základem dobré pohody a zdravé mysli. Každý z nás se o tom mnohokrát přesvědčil na vlastní kůži.

POZOR! PÍSEMKA!

Vzpomeňte si třeba na svá školní léta, co to udělalo s vaším zažíváním, když jste věděli, že budete psát písemku, nebo když jste šli na zkoušku. Střevní mikrobiota komunikují s mozkem, a funguje to i opačně. Říká se tomu OSA STŘEVO – MOZEK. Vzájemná komunikace probíhá prostřednictvím několika systémů – nervovým, endokrinním, metabolickým a imunitním. Když se naruší její rovnováha, ovlivní se nervová činnost, přicházejí nervové vzruchy ze střeva do mozku, a zpětně přichází nervové vzruchy zpátky do střeva. K normálnímu vývoji a funkci mozku je proto zapotřebí správné osídlení střev správnými mikroorganismy.

BEZ NICH JSME NIC.

Mikrobiota v našich střevech mají řadu funkcí, které zásadně rozhodují o tom, zda budeme žít v rovnováze, jak kvalitní život prožijeme. Podílí se na správném vstřebání živin do organismu, chrání nás proti škodlivým patogenům a toxinům, dokáží odlišit látky tělu prospěšné od těch škodlivých, které z těla vyloučí. Zásadním způsobem ovlivňují naši imunitu, metabolizmus žlučových kyselin (ovlivňuje odstraňování cholesterolu z těla), kancerogenezi, podílí se na produkci energie (lepší/horší „spalování“ živin).

A NEJEN TO!

Produkují řadu zásadních vitamínů (kys. listová, vit. K…), zlepšují vstřebávání vápníku a hořčíku, zlepšují zažívací obtíže (zácpa, průjmy). V jaké kondici je zažívací trakt, v takové kondici je naše zdraví.

ZA ODMĚNU HORMONY.

A střevní mikrobiota produkují také mnoho neuroaktivních molekul. Umí vytvářet hormony, a to včetně hormonů ovlivňujících psychiku:

  • serotoninu – hormonu „dobré nálady“ zde vzniká téměř 90% a
  • dopaminu – hormonu „odměn“ téměř 50%.

Proto dysbióza (přemnožení škodlivých mikroorganismů ve střevech) může přispívat k poruchám nálad, depresím, psychiatrickým nemocem, poruchám příjmu potravy (od nezvladatelné chuti k jídlu, až po nechutenství). V jaké kondici je zažívací trakt, v takové kondici je naše nálada a rozpoložení.

KDO VYHRAJE SOUTĚŽ?

Prospěšné bakterie „soutěží” ve střevech s tisíci druhy jiných bakterií. Když je prospěšných více než škodlivých, dokáží lépe bránit střevní sliznici před nežádoucími mikroorganismy a samy produkují látky, které nezdravé bakterie ničí.

Jejich rovnováha je ale křehká. Nevhodná strava, nesmyslné diety, nešetrné detoxikace, způsob porodu, zdravotní stav, některé léky, přílišná hygiena, vyšší věk…, to vše může ve střevech způsobit „hotový guláš“, což pak může vést k řadě nemocí.

Střevní mikrobiotu se každému vyplatí průběžně udržovat a obnovovat, vždyť už Hippokrates říkal, že všechny nemoci pocházejí z břicha. Prospěšné mikroby obsahují i některé zakysané potraviny (živé jogurty, některé sýry, kysané zelí…).

 


← Zpět na blog

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x