Zpátky do lavic!

Zpátky do lavic!

Jak se cítíte po krásné dovolené, když musíte znovu do práce? Přiznejte si, že po jednom, nebo dvou týdnech dovolené trvá, než si znovu zvyknete. Jak to mají zvládat děti, kteří po 2 měsících téměř bez pravidel, plných zábavy, nicnedělání, ponocování a volnosti mají znovu nastoupit do školy s pevným denním režimem a spoustou povinností?

Třetina z nich to nesnáší moc dobře.

Není divu, že třetina z nich návratu do školy nesnáší moc dobře. Může za to zátěž spojená se změnou, návrat do kolektivu, obavy, stres.

Jak jim můžeme pomoci?

Zde je pár osvědčených tipů:

Udělejme jim radost. Každý začátek školního roku nás tak jako tak něco stojí. Udělejme z toho zábavu, dobrodružství a užijme si to společně. Udělejme si společný den a nechme je vybrat to, co se jim líbí a v čem se budou cítit dobře. Když to spojíme s návštěvou kina, nebo si s nákupem oblečení, po kterém naše dítě obzvlášť touží, máme napůl vyhráno. A také ušetříme – své i jejich nervy.

Nechme jim čas na aklimatizaci. Hlavně je od začátku školního roku nestresujme, potřebují čas. I ve škole bývá rozjezd školního roku pozvolnější.

Připravme jim pohodová rána. Děti si hůře a pomaleji zvykají na ranní vstávání. Proto je zažeňme dříve do postele a dejme jim ráno více času, nestresujme je. Aktovku společně s dítětem zkontrolujme už večer. Tak se vyhneme ranní nervozitě, hektickému sprintu do školy, špatné, nebo žádné snídani. Děti se pak ve škole lépe soustředí, jsou pozornější, pohotovější a přátelštější.

Povídejme si s nimi. O tom, co přes den zažili, co je bavilo, co jim dělá radost a co je trápí. Čas, zájem a láska to je to nejlepší, co svým dětem můžeme dát.

Učme je starat se o sebe. Že zdraví začíná ve střevech, to potvrzují všechny moderní vědecké výzkumy. A nejde jen o to, že ve střevech sídlí více než 70% imunitních buněk, které mají za úkol nás chránit. Slyšeli jste už o ose mozek – střevo? Vědci jednoznačně prokázali, že střevní bakterie komunikují s naším mozkem a funguje to i opačně. Když máme střevní mikrobiom v pořádku, tvoří se ve střevech více než 80 % naší dobré nálady. Může za to hormon serotonin, který se zde tvoří. Proto se vyplatí o naše „spolubydlící“ dobře pečovat.

Jak na to? Můžeme střeva posilovat vyváženou stravou, pohybem, a nikdy nezapomeňte na kvalitní doplňky stravy. To je mimořádně důležité zvláště v období zvýšené zátěže, kam bezesporu patří začátek školního roku.


← Zpět na blog

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x